Program

Tirsdag 24. september

Med forbehold om endringer

09:30–09:30
Registering
10:00–11:00
Innledning og keynotes
  • Velkommen til Smartgridkonferansen
  • Energisystemet – avgjørende for klimaomstilling, og fullt av muligheter
    • Astrid Lilliestråle

      Enova

  • Innovasjon i praksis: fra teknologiutvikling til markedsutvikling med Nextgrid og Euroflex
    • Hvordan to innovasjonsprosjekter med forskjellig vinkling utfyller hverandre for å utnytte nettet smartere.
    • Og hvordan begge bidrar til det grønne skiftet
    • Rune Hogga

      Å Energi

    • Gunnar Vist

      Heimdall Power

  • Et bærekraftig strømnett tilpasset fremtidens behov og utfordringer – fra CINELDI til SecurEL.
    • Gerd Kjølle

      Cineldi

11:00–12:00
Smartere nettdrift i Norge og Norden
  • Når og hvordan vil den grønn omstilling påvirke lavspenningsnettet? (Foredrag på dansk)
    • Peder Hansen

      Envafors Netselskab, Danmark 

  • Ny nordisk balanseringsmodell. - automatisert systemoperasjon i Statnett
    • Eivind Lindeberg

      Statnett

  • Samköp av flexibilitet med TSO och DSO från en riktig marknad - framgång genom iteration. Ett eksempel från Finland (foredrag på svensk)
    • Jan Segerstam

      Volue

12:00–12:30
Pause med besøk av utstillere
12:30–13:00
Smartere nettdrift i Norge og Norden fortsetter
  • Vi har hatt piloter i snart 10 år. Nå skalerer og kommersialiserer vi med Euroflex!
    • Hege Dyngvold

      Å Energi

  • Hvordan kan et samarbeidsprosjekt som Nextgrid utvikle et system som støtter behovene til fremtidens driftsentral og hvordan kommer forskningsinstitusjoner og teknologileverandører sammen fram til en felles løsning.
    • Bjørn Sloth

      Å Energi

  • Verktøy for proaktiv nettdrift - utviklet gjennom brukerstyrt samhandling i NextGrid
    • Helene Stensvik Håvimb

      Kongsberg Digital

13:00–14:00
Lunsj og besøk av utstillere
14:00–15:00
Smartere verktøy gir god kontroll
Programleder Jun Elin Wiik, Smartgridsenteret
  • Intro
  • Digitale tvillinger/støttesystemer for å sikre nettdriften og vurdere risikoen nettet kjører med. Kraftnettet blir presset mot grensene og må forholde seg til stadig mer inverterbasert produksjon.
    • Atle Ripegutu

      Glitre Nett

    • Ruben Hodnebrug

      Glitre Nett

  • Spenningregulering med AMS data og Spenningsbooster og batteri
    • Kjell Anders Tutvedt

      Elvia

    • Reidar Tjeldhorn

      Magtech

  • Nasjonal smartgrid-lab:
    • Rask prototyping og testing av ny funksjonalitet
    • Treningsplattform for proaktiv nettdrift
    • Daniel Bjerkehagen

      Sintef Energi

    • Maren Istad

      Sintef Energi

  • Alt kan jo skrus av!
    • Hvordan kan uavhengige aggregatorer finne, fasilitere og forvalte fleksibiliteten som ligger gjemt i nettet?
    • Og hvordan kan eiere av fleksible ressurser snu en utgiftspost til en inntektsmulighet? 
    • Adrian Larsen

      Neowatt

  • ADMS/lavspennings-håndtering gitt dagens og fremtidens DSO utfordringer
    • Sigurd Kvistad

      Elvia

15:40–16:10
Pause med besøk av utstillere
16:10–17:05
Innovasjonsprisen 2024 - Presentasjoner fra de nominerte
Programleder Jun Elin Wiik, Smartgridsenteret
17:05
Avslutning faglig del dag 1
19:00
Aperitiff i utstillerområdet (for de som er påmeldt middagen)
19:30
Middag (for påmeldte)

Onsdag 25. september

Med forbehold om endringer

09:00–10:30
Rammer, regler, metodikk og mennesker
Programleder Robert Kippe, Fornybar Norge
  • Innledning
  • Lover og regler som kommer til oss fra EU og Norge og inn i KBF
    • Catharina Hovind

      RME

    • Janne Hagen

      NVE

  • Den nye nettkoden for etterspørselsfleksibilitet, hva betyr det for nettselskapene og markedsaktørene?
    • Alexander Kellerer

      RME

  • KraftCERT viser vei til digital sikkerhet
    • Margrete Raaum

      KraftCERT

  • Cyberrisikoer i anskaffelser
    • Anne Wahlstrøm

      DNV

  • Mennesker som faktor for cybersikkerheten (et interaktivt foredrag)
    • Ina von Lukas

      Fornybar Norge

10:30–11:00
Pause med besøk av utstillere
11:00–12:00
Rammer, regler, metodikk og mennesker fortsetter
Programleder Robert Kippe, Fornybar Norge
  • Innovasjonsstafetten – hvordan ser suksess ut?

    Hvordan lykkes med sine prosjekter?   

    • Mariona Zhuri

      Lede

    • Stig Simonsen

      Lede

  • Smidig utvikling av felles løsninger til nettselskapene
    • Kate Bragg

      Elbits

  • Paneldiskusjon med foredragsholderne fra sesjonen
    • Robert Kippe

      Fornybar Norge 

12:00–12:40
Pause med matbit og besøk av utstillerne
12:40–14:00
Smartere forbruk og produksjon
Programleder Robert Kippe, Fornybar Norge
  • Intro
  • Hvordan styre fremtidens smarte nett, erfaringer fra anskaffelse og muligheter fremover
    • Hilmar Fredriksen

      Tensio

  • Veikart for innføring av lokal energikoordinering
    • Henning Taxt

      Sintef

  • Energikoordinator-rollen: eksempler på kreative løsninger i dialog med kundene
    • Christian Hemmingsen

      Tensio

  • Lokale energisystemer som støtter industriutvikling og avlaster nettet
    • Design og drift av Nordens største lokale energisystem
    • Hvordan utvikle Ørland - Norges viktigste luftkrigsbase - egenforsyning av energi og mat? 
    • Simran Sandu

      Siemens

    • Andreas Lien

      Siemens

  • Smarte løsninger for å integrere store mengder solenergi i D-nett - eNabo
    • Kristin Reitan

      Norgesnett og Spark

  • Oppsummering og avslutningsord
14:15–14:45
Enkel lunsj og vel hjem